Tytuł: 5 Świeczników ściennych (aplik) z głową Meduzy
Dział: Wyroby z metali nieszlachetnych. Militaria
Określenie zabytku: Świecznik
Warsztat: Francja
Uwagi dotyczące autorstwa: Przypisywany Pierre-François Feuchre (1737-1823)
Czas powstania: koniec XVIII w.
Uwagi ogólne: Muzeum Utracone 2012
Wysokość: 105.00 cm
Szerokość: 46.00 cm
Głębokość: 37.00 cm
Technika: Cyzelowanie Złocenie
Materiał: Brąz
Sygnatura: MŁ 189-196
Opis: Świeczniki ścienne z cyzelowanego i złoconego brązu. Zdobiony stylizowanymi kokardami, bukietami kwiatów, głowa Meduzy na medalionie, który oplatają dwa węże. Poniżej, ujęte splotami węża, dwie gałązki oliwne i liście akantu tworzące trzy ramiona świecznika.
Cechy identyfikujące: Litera M pod koroną i Ł z cyframi
Właściciele dzieła w chwili utraty: Państwowe Zbiory Sztuki – Łazienki – Warszawa
Strata wojenna: Tak
Los obiektu do momentu utraty: Komplet 8 aplik stanowił wyposażenie Sali Salomona w Pałacu na Wodzie Łazienek Królewskich w Warszawie od XIX w.
Przyczyna utraty: Wywóz ( Niemcy )
Uwagi dotyczące okoliczności utraty: Jesienią 1944 r. zostały wywiezione, podobnie jak w całe wyposażenie pałacu na teren III Rzeszy. Trafiły do Zamku Fischhorn w Austrii. Zbiory z Łazienek Królewskich uległy rozproszeniu także po wkroczeniu armii amerykańskiej.3 apliki powróciły do Polski w transporcie rewindykacyjnym z Salzburga w 1946 r.
Numer inwentarza w chwili utraty: I-ki-13 do 20
Numer inwentarza inne numery: 69
Odnaleziony: Tak
Kraj przechowywania: Wielka Brytania
Instytucja: Sotheby’s
Okoliczności odnalezienia i stan zachowania dzieła:  Jeden ze świeczników oznaczony numerem 196 został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie w maju 2009 r. (L09763, lot 45). Stan zachowania obiektu oceniony na dość dobry, choć poszczególne elementy były poluzowane, brakowało języków w paszczach węży, profitki do świec były wtórne (pochodzące od apliki z Apollinem i lirą)
Odzyskany: Tak
Data odzyskania: 2011-05
Okoliczności odzyskania: Jeden ze świeczników ściennych (oznaczony numerem 196) został odnaleziony na aukcji w Sotheby’s w Londynie w maju 2009 r. Zwrócony przez anonimowego posiadacza (za pośrednictwem domu aukcyjnego), bez konieczności wypłaty rekompensaty. Sprawa prowadzona wyłącznie przez MKiDN. Poszukiwane są nadal 4 świeczniki z kompletu.