„Ich nadzwyczajna uroda zapiera oglądającym dech w piersiach od czterystu lat. Sceny biblijne, pejzaże, krajobrazy, zwierzęta, groteski były przedmiotem wojennych i politycznych rozgrywek ….”

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 19 maja w Krakowie i 20 maja w Warszawie oraz Poznaniu odbędzie się wyjątkowy pokaz multimedialny „Arrasy wawelskie” przedstawiający losy zaginionych w czasie II wojny światowej wawelskich arrasów. Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis.

Arrasy wawelskie to jedne z najbardziej wyjątkowych dzieł wśród polskich zbiorów. Powstałe na zamówienie króla Zygmunta Augusta zostały wykonane według projektów artystów niderlandzkich i stanowiły popis kunsztu i wyrafinowania artystycznego. Od XVI w. do drugiej połowy XX w. tkaniny były świadkiem wielu wydarzeń, znajdowały się w różnych rękach, były obiektem sporów i pożądania. Wielokrotnie podróżowały, były ukrywane, naprawiane, tracone, poszukiwane i odzyskiwane na nowo.  W ramach tegorocznej odsłony Muzeum Utracone, chcemy przybliżyć niezwykłą historię podróży arrasów, która zaczyna się na Wawelu wraz z ich wywiezieniem w 1939 roku, poprzez Kanadę, gdzie znalazły się po wielu zwrotach akcji, aby w 1961 roku powrócić do Polski słynnym statkiem „Batory”.

Film „Arrasy” opowiada historię wojennych losów tych jakże ważnych dla historii i kultury polskiej zabytków. Przedstawia postacie niesamowitych ludzi starających się ukryć dzieła przez okupantem, brawurowe ucieczki, niebywałe zbiegi okoliczności, podróż z Krakowa przez pół Europy, a potem przez ocean do Kanady wcale nie prostym szlakiem, a potem w 1961 roku ich powrót do kraju. To wyjątkowa historia wyjątkowych dzieł sztuki  w niezwykłych czasach.  Inne polskie dzieła nie miały tyle szczęścia  zaginęły lub zostały zniszczone bezpowrotnie, wiele z nich poszukiwanych jest do dzisiaj.  Historię wojennych losów arrasów opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałym dla wszystkich odbiorców, a uwielbianym szczególnie przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych współczesnych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji  –  powiedziała Anna Zimecka, Dyrektor Projektu, ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

W tym roku pokazy odbędą się:
19.05 – Kraków – Dziedziniec Zamku na Wawelu, premiera o godz. 21:30, (do godz. 1.00)
20.05 – Warszawa – Dziedziniec Lorentza przed Muzeum Narodowym, godz. 21:30 (do godz. 2.00)

20.05 – Poznań – Brama Poznania, godz. 21:30 (do godz. 2.00)

Projekt pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Twórcy filmu: 

Muzyka: Hubert Zemler

Ilustracje: Przemysław TRUST Truscińsk,

Koncepcja i animacja: Cezary Chojnowski

Animacje: Łukasz Marczak

Udźwiękowienie: Paulina Sacha

Reżyseria : Agnieszka Mankiewicz i Cezary Chojnowski

Kierownik produkcji: Marcin Rychcik

Teksty: Jacek Pawlak

Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych w MKiDN: Katarzyna Zielińska

Partnerem projektu jest LOTTO.

Organizacja i Finansowanie: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Fundacja Ad Artis, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Wsparcie organizacji i finansowanie: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Stołeczne Warszawy i Posnania.

Patronaty:
Polski Komitet ds. UNESCO,
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak,
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski,
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Współorganizacja: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Brama Poznania.

Patroni medialni: TVP,  Radio ZET, ZET Chilli, Culture.pl, Do Rzeczy, Superhistoria.pl, Historia Do Rzeczy, Co jest grane24, Gazeta wyborcza, Ströer, Kraków.pl,  ThinkTank

 

O Muzeum

Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku w Ad Artis – Fundacji Sztuki SAR i od razu znalazł się na liście wieloletnich projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone, w ciągu 8 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.) ze względu na swoje walory edukacyjne. Film powstający wraz z każdą edycją projektu, prezentowany jest również na mniejszych pokazach odbywających się w całej Polsce – płyta z materiałami wysyłana jest łącznie w ponad 600 muzeów i służy do działań oświatowych przez cały rok, wzbogacając ofertę kulturalną tych instytucji. Z roku na rok wzrasta liczba odzyskanych przez Polskę, a utraconych podczas wojny dzieł – proporcjonalnie zwiększa się również liczba uczestników pokazów Muzeum Utraconego podczas corocznych Nocy Muzeów. Szacujemy, że od 2013 roku liczba osób, które widziały film Muzeum Utracone to ponad 1 100 000 uczestników, czyli około 330-360 tys. rocznie.

Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest przecież pierwszym krokiem do jego odzyskania.”

Ciekawych, już teraz zapraszamy do wirtualnego muzeum  www.muzeumutracone.pl  Nie zapomnijcie znaleźć projektu również na Facebook’u  www.facebook.com/muzeumutracone Na Instagramie  www.instagram.com/muzeum_utracone
Kontakt dla mediów:   Jolanta Stryjczak, PR Manager

Tel: +48 695 827 704,  e-mail: jolanta.stryjczak@sar.org.pl