Autor/szkoła/warsztat: Marcin Zaleski (1796-1877)

Czas powstania: ok. 1857

Opis: Widok ujęty z północno-zachodniego narożnika Rynku Głównego w kierunku ul. Mikołajskiej. Zlewej – kamienice (wzniesione przeważnie w XIV-XVI w., z fasadami na ogół z XIX w.), a z prawej – kramy i obudowane różnymi przybwkami Sukiennice (obecnie Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). W głębi kościół Mariacki (przebudowany na bazylikowy 1392-97), z dobudowaną (1750-52) późnobarokową kruchtą. Na bogaty, urozmaicony sztafaż składają się liczne postacie przekupek i kupujących przy kramach z prawej, liczni przechodnie i przekupki siedzące grupkami pośrodku ulicy z lewej. Na pierwszym planie ułan na koniu, karoca w głębi i zaprzęg wyjeżdżający z ul. Floriańskiej.

Właściciele dzieła w chwili utraty: Apolinary Przybylski (Warszawa)

Strata wojenna: Tak

Losy do momentu utraty: W 1929 własność A. Przybylskiego z Warszawy (neg. nr 3317 w Dziale Dokumentacji Fotograficznej MNW). W literaturze notowanych jest kilka obrazów o tym temacie (zob.: M. Zaleski, Wyst. monogr., katalog [opr. Nowak Z.], MNW XII 1983 – III 1984, uwagi do nr kat. A/51).
Omawiany widok jest zapewne pierwszą wersją tego tematu. Kopia wykonana zapewne przez któregoś z uczniów znajduje się w zbiorach MNW (nr inw. 33602, ol. pł., 38×47, depozyt Stanisława Patka od 1919). W katalogu wystawy „Widoki architektoniczne w malarstwie polskim, 1780-1880”, MNW 1964 uważana za jedną z wersji pędzla Zaleskiego.
W dn. 10 lipca 1944 roku Przybylski został usunięty ze swojej willi przy ul Katowickiej na Saskiej Kępie. Dom zajęli oficerowie artylerii przeciwlotniczej. W obawie przed pociskami Przybylski przewiózł zbiory na lewy brzeg Wisły i rozmieścił w różnych miejscach.
Po Powstaniu nie znalazł nigdzie ani jednego obrazu – spłonęły lub zostały rozkradzione przez Niemców lub przez szabrowników. Oprócz obrazów (ok.90 szt.) zaginął zbiór mebli i porcelany zabytkowej. Szczegółowy wykaz obrazów Przybylski złożył w Muzeum Narodowym w Warszawie

Przyczyna utraty: Zaginięcie lub zniszczenie

Data utraty: 1944