Autor/szkoła/warsztat: Preiss Barthel, Gdańsk
Czas powstania: ok. 1650
Materiał: Srebro
Opis: Wilkom cechu piekarzy ozdobiony trybowanym i grawerowanym ornamentem manierystycznym oraz scenami figuralnymi na obrzeżu czary, pokrywę wieńczy figurka rycerza z halabardą i tarczą, datowany 1631
Właściciele dzieła w chwili utraty: Niedzielsk (obecnie Wieluń)
Strata wojenna: Tak
Losy do momentu utraty: Zbiór złotnictwa dawnego Stadtmuseum był ewakuowany do Niemiec pod koniec II wojny światowej. Część zbioru powróciła w zimie 1947r. ze strefy amerykańskiej. Dr Rita Grundig z Museum Moritzburg w Halle przekazała Muzeum Narodowemu w Gdańsku wiadomość, którą otrzymała od ówczesnego dyrektora, że w muzeum tym podczas wojny przechowywane były „srebra rauszowe” z Gdańska, które potem zostały zabrane przez wojska radzieckie. W Gdańsku przed wojną nieznany był zespół „sreber ratuszowych” – określenie to może odnosić się tylko do ewakuowanego zbioru Stadtmuseum, w którym przeważały wilkomy i kubki – naczynia, które zwykle bywały w tzw. skarbcach w ratuszach.
Obiekty pochodzące z dawnego Stadtmuseum zwykle były oznaczone numerami inwentarzowymi, farbą olejną w kolorze czerwonym, kursywą Kgm. Lg. Stm. albo nie miały numeru.
Przyczyna utraty: Wywóz ( Niemcy lub Rosja )
Data utraty: 1944/45r.