Autor:Julian Fałat (1853-1929)

Wymiar:65×174 cm;

Sygnowany: Juljan Fałat Nieśwież 91

Właściciel: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie

Losy obiektu do momentu utraty: Obraz po raz pierwszy został wystawiony jesienią 1891 roku w Warszawie. Pierwszym właścicielem akwareli był Ludwik Norblin, który w 1914 roku przekazał ją (wraz z 11 innymi obrazami) Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dzieło znajdowało się do wybuchu II wojny światowej.

Okoliczności utraty: W 1939 r., po zajęciu budynku Zachęty przez Niemców, obraz przewieziono do Muzeum Narodowego w Warszawie. Akwarela zaginęła prawdopodobnie w 1944 r., po upadku powstania warszawskiego.

Okoliczności odnalezienia: Obraz wystawiony na sprzedaż w 2006 r. w Stanach Zjednoczonych

Okoliczności odzyskania: Dzięki interwencji MKiDN wstrzymano aukcje i podjęto działania mające na celu potwierdzenie autentyczności dzieł.
Po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji rozpoczęto rozmowy na temat zwrotu obrazu. Przełom w negocjacjach nastąpił w 2010 r., po włączeniu się w sprawę federalnej agencji dochodzeniowej Immigration & Customs Enforcement (ICE), której działania doprowadziły do zajęcia płótna.
16 sierpnia br. sąd w Nowym Jorku wydał pozytywną decyzję na mocy której obiekt został zwrócony do Polski.