Czas powstania: 1263 r.

Materiał: Pergamin

Opis: Przywilej, nadany przez biskupa klasztorowi św. Wincentego we Wrocławiu, przechowującemu relikwie świętego, polegający na udzieleniu odwiedzającym klasztor 40 dni odpustu.

Właściciele dzieła w chwili utraty: Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Los obiektu do momentu utraty: Po sekularyzacji klasztoru dokonanej w 1810 r. przez rząd pruski, władze państwowe przejęły również cały zasób archiwalny. Vellum wraz z innymi dokumentami zostało przekazane przez Komisję Sekularyzacyjną do utworzonego w 1811 r. Provinzialarchiv, późniejszego Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Uwagi dotyczące okoliczności utraty: W czasie II wojny światowej materiały archiwalne przewieziono w głąb Niemiec. Vellum zostało prawdopodobnie zrabowane przez amerykańskiego żołnierza i wywiezione do Stanów Zjednoczonych.

Okoliczności odnalezienia: Obecnie znajduje się w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.
Trwają starania o jego zwrot.