Nasiśnij Enter aby Wyszukać

Odzyskane dzieła”Święty Longin, patron dzwonkarzy”, Jana Matejki oraz portret „Hucułki z dzbankiem” autorstwa Michała Borucińskiego.

15 lutego 2016

z19623893Q,Obraz-Jana-Matejki-Swiety-Longin-patron-dzwonkarzy

Obraz Jana Matejki „Święty Longin, patron dzwonkarzy”. Fot. KSP

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej policji zabezpieczyli w prywatnych mieszkaniach na terenie Warszawy dwa obrazy. Poszukiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego.

Zatrzymane obrazy to „Święty Longin, patron dzwonkarzy”, Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret „Hucułki z dzbankiem” autorstwa Michała Borucińskiego.

Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia.

W wyniku ekspertyz sporządzonych przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Warszawie, potwierdzono ich autentyczność oraz fakt, że obrazy te są tożsame z dziełami zaginionymi w czasie II wojny światowej.

Obrazy po zabezpieczeniu w obecności biegłego przewieziono do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obecnie trwa policyjne dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej WarszawaŚródmieście-Północ.

Tekst i źródło: Gazeta.pl

f Facebook