Tytuł: Praczka
Określenie zabytku: Obraz
Temat: Rodzajowy
Autor: Gabriel Metsu (1629-1667)
Uwagi dotyczące autorstwa: Holandia
Czas powstania: Poł. XVII w.
Wysokość: 23,9 cm
Szerokość: 21 cm
Technika: Olej na desce
Sygnatura: p.g.: G. Metsu
Właściciele dzieła w chwili utraty: Państwowe Zbiory Sztuki – Łazienki – Warszawa
Strata wojenna: Nie
Los obiektu do momentu utraty: Obraz został zakupiony w 1774 r. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego za pośrednictwem bankiera Piotra Blanka (rachunek z dn. 1774 r.) z genueńskiej galerii Markiza Francesco Maria Balbi. Obraz ten stanowił parę z drugim płótnem tego samego autora zatytułowanym \”Palacz\”, który również został zrabowany przez Niemców podczas ostatniej wojny (odzyskany w 1971 roku, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie). Do 1939 roku oba obrazy eksponowane były w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.
Przyczyna utraty: Rekwizycja ( Niemcy )
Data utraty: 1940 r.
Numer inwentarza w chwili utraty: 89 – inw. Stanisława Iskierskiego w 1931 r.
Numer inwentarza inne numery: 34 – inwentarz Somowa 38 Łazienki – inwentarz królewski
Odnaleziony: Tak
Kraj przechowywania: USA
Instytucja: dom aukcyjny Sotheby\’s New York
Okoliczności odnalezienia i stan zachowania dzieła: Konsul RP w Nowym Jorku Jerzy Surdykowski, poprosił o pomoc Viktora Markowicza w znalezieniu adwokata, który przeprowadziłby sprawę wycofania tego obrazu z domu aukcyjnego Sotheby’s. Okazało się, że trzeba znaleźć kupca, który za 70 tysięcy dolarów wykupiłby ten obraz z aukcji. Wykupił go Victor Markowicz i przekazał ministrowi kultury w Warszawie.
Odzyskany: Tak
Data odzyskania: 1994
Okoliczności odzyskania: W 1993 r. obraz pojawił się na aukcji dzieł sztuki w Stanach Zjednoczonych. Odzyskany dzięki staraniom Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą i Konsulatu RP w Nowym Jorku przy pomocy sponsora Victora Markowicza. Obecnie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie